Co to jest Google Moja Firma

Google Moja Firma

Google Moja firma to rozwiązanie, które każdy przedsiębiorca powinien poznać. Jest to proste, a zarazem bardzo skuteczne narzędzie marketingowe. Większość osób korzystających z wyszukiwarki Google miała do czynienia z profilami „Google my Business”, chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. W tym artykule dowiesz się czym jest Google Moja Firma.

Przywykliśmy już do widoku wizytówki zawierającej najpotrzebniejsze dane. Godziny otwarcia, lokalizację oraz numer telefonu do firmy, która oferuje wyszukiwane przez nas usługi. Google często samodzielnie dodaje na mapie istniejące firmy. Informacje w wizytówkach lokalnych są zbierane z różnych źródeł, takich jak:

• publicznie dostępne informacje (np. informacje z oficjalnej witryny firmy),

• licencjonowane dane innych firm, takich jak Infobel w Europie,

• od użytkowników, którzy przekazują informacje faktyczne (takie jak adresy i numery telefonów, w tym od właścicieli firm zgłaszających prawa do wizytówek lokalnych

• informacji opartych na interakcjach Google z miejscem lub firmą działającymi lokalnie.

(źródło: https://support.google.com)

Jeżeli Twoja firma nie posiada utworzonego profilu powinieneś jak najszybciej to zrobić. Taki ruch gwarantuje ukazanie się wizytówki na mapach Google.

Dlaczego powinieneś korzystać z Google Moja Firma

W dzisiejszych czasach ludzie spędzają w internecie bardzo dużo czasu. To właśnie tam szukają wszelkich informacji na temat usług oraz firm, które ich interesują. Dla przykładu: jesteś w obcym mieście, nie znasz okolicy i szukasz kawiarni – co robisz? Prawdopodobnie Twoja odpowiedź to: wpisuje w Google „kawiarnia” . Tak też zrobi zdecydowana większość klientów.

Wyszukiwarka na podstawie danych o Twojej lokalizacji zaproponuje Ci najlepsze lokale w okolicy. Dzieje się tak, ponieważ w Google w pierwszej kolejności wyświetla wyniki lokalne. Dlatego jeśli znajdujemy się w aktualnie w Gdańsku to nie zobaczymy na pierwszym miejscu wyników sugerujących abyśmy napili się kawy w świetnej kawiarni w centrum Krakowa.

Dalsze lokalizacje będą pozycjonowane dużo niżej. Jeżeli nie posiadasz zoptymalizowanego konta to prawdopodobnie tracisz wielu potencjalnych klientów. Czy teraz już rozumiesz, dlaczego posiadanie konta Google Moja Firma jest tak ważne?

Jakie informacje wyświetla Google My Business

Nasza internetowa wizytówka zawiera wszystkie najpotrzebniejsze informacje o Twojej firmie jakich potrzebują potencjalni klienci. Są to między innymi:

Google Moja Firma

• nazwa firmy,

• kategoria działalności,

• oferowane usługi oraz produkty,

• adres oraz lokalizację zaznaczoną na mapie,

• odnośnik do prywatnej witryny internetowej,

• godziny pracy,

• opinie klientów,

• aktualne zdjęcia.

A nawet możliwość czatu w łatwy sposób za pomocą aplikacji mobilnej. Google łatwo integruje się z różnymi innymi aplikacjami jeśli chodzi o umawianie spotkań online. Bez problemu można podpiąć do wizytówki możliwość umawiania spotkań/wizyt online podpinając do wizytówki chociażby usługę Microsoft Teams.

Ponadto wizytówka jest zintegrowana z Google Maps, dzięki czemu po kliknięciu odpowiedniego przycisku, potencjalny klient zostanie pokierowany prosto do siedziby Twojej firmy za pomocą GPS w swoim smartfonie. Wiele osób zwraca uwagę na opinie innych na temat Twoich usług. Służy to za wyznacznik jakości usług oferowanych przez firmę. Dlatego warto dbać o swoich klientów oraz prosić ich o pozostawienie opinii w Google. Im lepszy wynik wyświetli nasza wizytówka – tym lepiej będziemy postrzegani.

Jak utworzyć profil swojej firmy

Mogłoby się wydawać, że utworzenie takiego profilu pochłonie ogrom naszego cennego czasu oraz będzie wymagało od nas niemałego doświadczenia informatycznego. Nic bardziej mylnego. Stworzenie profilu jest bardzo proste i co najważniejsze – darmowe. Wszystko co musimy zrobić to utworzyć swoje konto Gmail (można to zrobić tutaj).

Dalszą część postępowania omówimy w kilku prostych punktach.

  • Kiedy już zalogujemy się na nasze konto Gmail, musimy przejść do panelu tworzenia profilu Google Moja Firma. Możemy to zrobić klikając w link.
Google Moja Firma

Klikając „Zarządzaj Teraz” zostaniemy przeniesieni do kreatora nowego konta.

  • Kolejnym krokiem jest znalezienie swojej firmy. Wpisujemy nazwę, a następnie wybieramy z listy naszą działalność. Jeżeli nie znajdziemy swojej firmy na liście – klikamy opcję „Utwórz firmę o tej nazwie”.
Google Moja Firma
  • Następnie musimy określić kategorię działalności. Po wpisaniu danej litery lub całego słowa, wyskoczy lista z proponowanymi profilami działalności. Wybieramy jedną z nich i klikamy „dalej”.
Google Moja Firma
  • W kolejnym punkcie zostaniemy zapytani czy chcemy dodać lokalizację naszej firmy. To bardzo ważne, aby to zrobić. W ten sposób będziemy wyświetlani w wyszukiwaniach lokalnych, a przecież na tym nam zależy.
Google Moja Firma
  • Kiedy już zaznaczymy „Tak”, a następnie wypełnimy krótki formularz podając adres naszej firmy, przechodzimy do następnego kroku. W celu dokładnej weryfikacji adresu musimy „wbić” pinezkę w odpowiednie miejsce na mapie Google. Zaznaczamy lokalizację naszego biznesu.
Google Moja Firma
  • Określamy zasięg naszej pracy. Jeżeli chcemy obsługiwać klientów również poza naszą lokalizacją – zaznaczamy opcję „Tak”. Jeżeli nasz biznes jest nastawiony tylko i wyłącznie na świadczenie usług lokalnych – zaznaczamy opcje „Nie”. Następnie klikamy przycisk „dalej”.
Google Moja Firma

Jeżeli wybraliśmy opcję „Tak”, ujrzymy dodatkowy formularz, w którym będziemy poproszeni o określenie obszarów świadczonych przez nas usług. Jest to opcjonalne.

Google Moja Firma
  • Po określeniu obszaru, nadszedł czas na uzupełnienie swojej wizytówki o dane kontaktowe. Uzupełniamy poszczególne pola podając numer telefonu oraz adres URL naszej witryny. Jeśli nie posiadamy swojej strony internetowej, Google może utworzyć ją za darmo na podstawie danych z profilu Google Moja Firma. Jeżeli jednak myślimy poważnie o marketingu naszego biznesu, powinniśmy rozważyć utworzenie profesjonalnej strony internetowej przez agencję marketingową. 
Google Moja Firma
  • Kolejnym etapem tworzenia własnego profilu Google Moja Firma jest udzielenie odpowiedzi, czy chcemy aby Google na bieżąco informowało nas o wszelkich aktualizacjach oraz rekomendacjach naszej firmy. Wybór należy do Ciebie. Po podjęciu decyzji klikamy „dalej”.
Google My Business
  • Niezbędnym elementem tworzenia konta jest potwierdzenie, że firma faktycznie należy do Ciebie. Google weryfikuje tę informację na różne sposoby. Jeżeli będziemy tymi szczęśliwcami, którzy działające na konkretnym, ściśle określonym obszarze, będziemy mieli dodatkowe, łatwiejsze możliwości weryfikacji. Mogą to zrobić za pomocą telefonu, e-maila lub profilu Google Search Console. Jednak w większości przypadków będziemy zmuszeni do weryfikacji drogą pocztową. Po podaniu adresu i kliknięciu przycisku „wyślij”, w ciągu 14 dni otrzymamy kartkę z 5-cio cyfrowym kodem PIN. Kiedy już otrzymamy przesyłkę, pozostaje nam wpisać PIN, potwierdzając tym samym, że firma należy do nas.

Kiedy już utworzysz profil swojej firmy, musisz pamiętać o odpowiedniej optymalizacji. Warto dodać krótki opis swojej działalności, który zachęci klientów do współpracy. Dobrym pomysłem będzie również zamieszczenie kilku zdjęć przedstawiających usługi, jakie oferujesz.

Podsumowanie

Google Moja Firma jest bardzo prostym narzędziem, dającym nam ogromne korzyści. Szczególnie jeśli zależy nam na klientach z rynku lokalnego. Powinieneś założyć go jak najszybciej, jeżeli jeszcze go nie posiadasz, ponieważ w ten sposób tracisz klientów, którzy mogą nie wiedzieć o istnieniu Twojej firmy. Odpowiednia optymalizacja Twojej wizytówki pozwoli Ci pozyskać nowych klientów oraz umożliwi łatwy kontakt między wami. Pozyskanie dobrych opinii o produkcie czy usłudze sprawi, że nowi klienci będą chętniej wybierać Twoją firmę. A to wszystko całkowicie za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *