Co to jest content marketing (marketing treści) ?

content marketing treści

Istnieje dziś wiele sposobów na marketing firmy. Wymyślono wiele technik marketingowych. W zależności od branży, w której się znajdujesz, jedna może być pomocna, a inna może Ci zaszkodzić. Niektóre narzędzia i techniki marketingowe pasują do każdej firmy. Które z nich są najskuteczniejsze? Zastanówmy się jak content marketing(marketing treści) może zwiększyć Twoją sprzedaż.

Jak monitorować konkurentów

Zanim zaczniesz opracowywać strategię content marketingu, powinieneś przeanalizować swoich konkurentów. Słyszałeś wyrażenie „trzymaj swoich wrogów blisko”. To prawda, jeśli chodzi o prowadzenie firmy. Każdy właściciel firmy powinien wiedzieć, jak ważne jest, aby znać jak najwięcej szczegółowych informacji o konkurencji. W tym poście pokażę Ci rozwiązania umożliwiające analizę konkurencji.

analiza konkurencji

Przeanalizuj działania konkurencji w Internecie


Przeczytaj ich blogi aby dowiedzieć się, jakie treści tworzą. Zobacz, o czym piszą najczęściej i napisz o czymś podobnym. Zawsze jest powód, dla którego firma pisze o czymś konkretnym. Jeśli zauważysz, że jakiś temat treści pojawia się częściej niż inny, może to oznaczać, że jest to najskuteczniejszy sposób na zdobycie większej liczby klientów dla konkurencji.

Moim zdaniem pierwszą zasadą content marketingu jest wiedzieć, jakie pytania powinni zadawać Twoi klienci. Następnie należy tworzyć treści, które na te pytania odpowiadają aby pomóc Twoim klientom znaleźć odpowiedzi. Twoi konkurenci prawdopodobnie wiedzą jakie to pytania. Teraz twoja kolej. Przyjrzyj się strukturze stron internetowych konkurencji i porównaj je ze swoją. Jeśli przeanalizujesz kilku konkurentów, którzy radzą sobie naprawdę dobrze, zobaczysz pewne podobieństwo. Twoi konkurenci zbierają plony, ponieważ znaleźli właściwą drogę. Jeśli szczegółowo zbadasz ich strony internetowe prawdopodobnie znajdziesz właściwy sposób na dotarcie do nowych klientów.

Śledź treści jakie udostępnia konkurencja

Żyjemy w świecie informacji. Rozwój firmy nigdy nie był łatwiejszy niż obecnie. Możesz dotrzeć do klientów na całym świecie nie wychodząc z mieszkania. Dzięki internetowi budowanie świadomości marki jest proste. Każda firma udostępnia treści aby dotrzeć do potencjalnych klientów.

Dowiedz się, jakie treści udostępniają Twoi konkurenci. Możesz użyć aplikacji BuzzSumo do monitorowania najczęściej udostępnianych treści firm konkurencyjnych. W dzisiejszych czasach marketing treści to najbardziej czasochłonny ale i najskuteczniejszy sposób na zdobycie nowych klientów. Gdy ustalisz jakie treści udostępnia konkurencja zacznij udostępniać dos podobnego.

Śledź aktywność konkurencji w mediach społecznościowych


W zależności od tego co sprzedajesz niektóre portale społecznościowe mogą być bardziej przydatne a inne mniej. Przykładowo, jeśli oferujesz usługi B2B, takie jak tworzenie oprogramowania, LinkedIn jest lepszą opcją niż Instagram. Jeśli jesteś właścicielem restauracji, najlepszym rozwiązaniem jest Instagram i Facebook. Oczywiście to tylko moja opinia i mogę się mylić.

Niemniej jednak Twoja firma powinna posiadać profile w mediach społecznościowych. Aby czerpać jak największe korzyści z mediów społecznościowych, powinieneś śledzić profile swoich konkurentów. Istnieje wiele przydatnych narzędzi, z których możesz skorzystać. W zależności od tego, jakiego rodzaju profile chcesz eksplorować możesz sprawdzić aplikacje: Klear, SproutSocial, HootSuite.

Dowiedz się, kto linkuje do stron internetowych Twojej konkurencji


Linki zwrotne(tzw. Backlinki) mają bardzo duży wpływ na pozycjonowanie Twojej strony i zwiększenie ruchu unikalnych odwiedzin. Najpotężniejsze linki to te, które prowadzą do podobnych treści jak te, które masz w swojej witrynie. Im więcej linków wysokiej jakości, tym lepsza jest pozycja strony w wyszukiwarkach. Możesz łatwo sprawdzić jakie strony zawierają linki do stron internetowych Twojej konkurencji. Gdy już się o tym dowiesz, spróbuj zebrać dla siebie te same linki. Aby monitorować backlinki swoich konkurentów możesz skorzystać z narzędzia Ahrefs.

Bądź klientem konkurencji

Moim zdaniem nie ma lepszego sposobu na poznanie konkurenta niż bycie jego klientem. Spróbuj kupić coś od konkurencji. Obserwuj szczegółowo cały proces obsługi. Po zakupie zrób notatki. Zadaj sobie pytanie, co ci się podobało, a co nie. Porównaj ich usługi z Twoimi. Na pewno dużo się nauczysz. Zobaczysz, w których obszarach radzisz sobie dobrze, a które obszary obsługi Twoich klientów wymagają poprawy. W końcu napisz konkurentowi pozytywną opinię. Nie bój się publicznie doceniać swoich „biznesowych przyjaciół”.

Pamiętaj, aby zawsze uczyć się od konkurencji. Dopóki nie jesteś światowym liderem w swojej branży powinieneś śledzić wszystkie ich działania. Nigdy nie traktuj swoich konkurentów jak wroga. Traktuj ich raczej jak przyjaciół walczących o dobre wyniki w tej samej branży. Zdobywaj przyjaciół wśród konkurencji. Spotkaj się z nimi osobiście. Porozmawiaj z nimi. Wymień swoje doświadczenia. Buduj społeczności.

Co to jest content marketing (marketing treści)


Content marketing (marketing treści) to jedna z najbardziej czasochłonnych, ale także najlepszych strategii rozwoju Twojej firmy. Może to być również destrukcyjne dla Twojej firmy jeśli nie wiesz jak prawidłowo prowadzić marketing treści. Nie możesz po prostu wyprodukować treści. Potrzebujesz strategii. Musisz wiedzieć, jakie treści powinieneś pisać i dlaczego. Musisz wiedzieć, które miejsca są odpowiednie dla Twoich publikacji, a które nie. I na koniec musisz znać zasady, których powinieneś przestrzegać, aby poprowadzić swoją strategię content marketingową we właściwym kierunku.

content marketing treści

Persona klienta

Przede wszystkim musisz wiedzieć kim jest Twój klient(persona klienta). Nie możesz odpowiednio przygotować swojej strategii content marketingowej, jeśli nie wiesz, kim jest Twój klient. Najlepszym sposobem na zdefiniowanie persony klienta jest zadanie sobie kilku pytań. Przykładowe pytania:

  • Gdzie mieszka mój klient?
  • Ile lat ma mój klient?
  • Ile pieniędzy zarabia mój klient?
  • Jakie są zainteresowania moich klientów?
  • Czy mój klient jest mężczyzną czy kobietą?
  • Co robi mój klient w wolnym czasie?
  • Jakie problemy ma mój klient?
  • Jakie pytania sobie zadaje?
  • Komu ufa a komu nie?

Jeśli znasz personę swoich klientów, możesz przejść do kolejnego etapu przygotowywania strategii content marketingowej.

Opracuj treść

Najczęstszym pytaniem, jakie zadają nowicjusze content marketingu, jest „O czym powinienem pisać?”. Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie kartki papieru i długopisu. Następnie napisz listę pytań, które zadaje klient.

Powiedzmy, że zajmujesz się tworzeniem oprogramowania. Jeśli tak, to pytania, które zadają Twoi klienci, mogą brzmieć: „Ile czasu zajmuje opracowanie oprogramowania?”, „Ile kosztuje opracowanie aplikacji?”.

Nie wiem, w jakim biznesie jesteś. Jesteś najlepszą osobą do sporządzenia własnej listy. Gdy masz już listę pytań, które zadają Twoi klienci, odwróć tę kartkę. Po drugiej stronie napisz listę pytań, które Twoi klienci powinni zadawać. Na przykład, jeśli Twoja firma znajduje się w Londynie ale chcesz zebrać więcej potencjalnych klientów z innych miast, możesz napisać pytanie „Dlaczego Londyn jest najlepszym miejscem na…”. Po wypełnieniu obu list powinieneś mieć co najmniej 20 tematów na artykuł.

Opublikuj treść

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, gdzie powinieneś publikować swoje treści, jest śledzenie konkurencji. Największe firmy w Twojej branży, które dobrze sobie radzą, mogą wskazać Ci odpowiednie miejsca na Twoje publikacje. Możesz użyć narzędzia BuzzSumo, aby sprawdzić, jakie treści publikują Twoi konkurenci i gdzie.

Buzz Sumo pokaże Ci nie tylko, jakie treści publikują Twoi konkurenci i gdzie. BuzzSumo pokaże Ci również, które treści Twoich konkurentów są najpopularniejsze w mediach społecznościowych.

Posty gościnne(guest posting) i sponsorowane artykuły w portalach branżowych

Posty gościnne to inaczej publikacja artykułu danej osoby/firmy na blogu innej osoby/firmy bezpłatnie. Artykuły sponsorowane to z kolei publikacja Twojej treści w danym miejscu za opłatą. Praca z blogerami oraz portalami branżowymi może wygenerować na prawdę duży ruch potencjalnych klientów na Twoją stronę www. Ważne jest aby treści były publikowane w portalach ściśle powiązanych z Twoją branżą. Publikacja treści na stronach niezwiązanych z Twoją branżą może być traktowana przez Google jako sztuczne wpływanie na pozycje strony w wyszukiwarce za co możesz zostać ukarany.

Publikacja treści w miejscach związanych z Twoją branżą tworzy zaufanie do Twojej domeny internetowej. Dzięki temu Twoja strona może być wyżej pozycjonowana w wyszukiwarce.

Rankingi i recenzje

Często zdarza się, że przed zakupem szukamy najbardziej solidnej firmy. Rankingi i recenzje pomagają klientom dokonać właściwego wyboru. Powinieneś być w każdym rankingu w swojej branży. Działaj jako klient, aby znaleźć najlepsze miejsce, w którym powinny pojawiać się Twoje recenzje. Wpisz w Google np. „ranking firm Twoja-branża” aby znaleźć strony tego typu.

Następnie sprawdź każdą witrynę na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania Google pod kątem podanych słów kluczowych. Zostaniesz przekierowany na strony internetowe z rankingami i recenzjami. Powinieneś być na każdej z tych stron. Czasami te strony internetowe będą typowym katalogiem firm, na które można się zarejestrować całkowicie bezpłatnie. Może to też być ranking opublikowany na prywatnym blogu. Jeśli tak, to powinieneś skontaktować się z autorem i zapytać, co zrobić, aby znaleźć się na liście.

Po zarejestrowaniu profilu firmy na liście firm z recenzjami nie zapomnij zebrać kilku recenzji od swoich klientów. Poza profilem z samymi negatywnymi recenzjami nie ma nic gorszego niż profil firmy bez recenzji.

Pisz blog firmowy

Blogi firmowe to naprawdę świetny pomysł na content marketing. Blog może przyciągnąć dużo ruchu od klientów zainteresowanych Twoimi usługami. Jeśli publikujesz treści na swoim firmowym blogu, bardzo często zdarza się, że większość odwiedzających Twoją witrynę internetową znajdzie je szybciej niż Twoją stronę główną. Jeśli artykuł właściwie odpowie na pytanie odwiedzającego istnieje duże prawdopodobieństwo, że skontaktuje się z Tobą i zapyta o Twój produkt lub usługę. Największą zaletą pisania bloga firmowego jest to, że pisząc go, pokazujesz swoim klientom, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Każdy chce kupować produkty lub usługi od ekspertów.

Napisz Ebook

Napisanie Ebook’a to świetny pomysł i jeden z najskuteczniejszych sposobów generowania leadów. Pisząc e-booka, jesteś ekspertem dla swoich potencjalnych klientów. Klienci bardzo lubią pracować z ekspertami. Znajdź pytanie, które klient zadaje najczęściej, a następnie napisz Ebooka’a, aby udzielić klientowi odpowiedzi. Możesz promować Ebook’a jako darmowego do pobrania w zamian za podanie Tobie danych kontaktowych. W taki sposób zbudujesz bazę potencjalnych klientów.

Duplikowanie treści

Decydując się na przygotowanie i wdrożenie strategii content marketingowej w swoim biznesie, warto mieć świadomość, że treści są powielane – inaczej mówiąc kradzione. W Internecie jest wielu złodziei treści, które mogą ukraść Twoje treści i opublikować je na swoich własnych stronach internetowych. Jeśli Google stwierdzi, że Twój artykuł został opublikowany w dokładnie tej samej wersji w więcej niż jednej witrynie, możesz otrzymać karę za powielenie treści.

Zła wiadomość jest taka, że ​​w przypadku robotów Google złodziej nie jest osobą, która opublikowała artykuł później. W przypadku robotów Google złodziej to strona o słabszej pozycji w Google. Jeśli ktoś ukradnie Twoje treści i opublikuje je na stronie o silniejszej pozycji to Ty zostaniesz ukarany. Wiem, że to może być niesprawiedliwe, ale tak niestety jest.

Dlatego ważne jest, aby raz w miesiącu sprawdzać, czy masz zduplikowane treści w witrynie. Istnieje wiele narzędzi do sprawdzania zduplikowanych treści online. Gdy okaże się, że ktoś skopiował Twoje treści, najlepiej jest napisać je ponownie. Kara za powielenie treści może wyeliminować Twoją witrynę z wyników wyszukiwania Google lub umieścić ją na najgorszych pozycjach.

Podsumowanie

Dziękuję za Twój czas jaki poświęciłeś na przeczytanie tego artykuły. Mam nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś wartościowego co pozytywnie wpłynie na Twój biznes. Jeżeli potrzebujesz wsparcia markertingowego zapraszam do kontaktu z naszą firmą: https://rockyhenry.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *