6 sposobów na poprawienie pozycji strony w wyszukiwarce

jak usprawnić pozycjonowanie strony

Odpowiednio pozycjonowana strona internetowa może znacznie przyczynić się do wzrostu ilości klientów. Dlatego też wielu przedsiębiorców szuka sposobów na to, aby być wysoko w wyszukiwarce. Nie każdego jednak stać na zatrudnienie profesjonalisty. W tym artykule dowiesz się, co możesz zrobić samodzielnie, aby znacznie poprawić pozycję strony internetowej w wyszukiwarce.

Pozycjonowanie strony internetowej to długi i skomplikowany proces. Są takie aspekty pozycjonowania, z którymi ciężko poradzić sobie samodzielnie, nie posiadając odpowiednich narzędzi, takich jak chociażby zaplecze portali internetowych czy licencje drogiego oprogramowania. Są jednak kwestie, z którymi, przy odpowiedniej ilości zaangażowania, można poradzić sobie samodzielnie. Poniżej przedstawiam 6 sposobów na samodzielne poprawienie pozycji w wyszukiwarce.

Do budowy strony wykorzystaj WordPress

Wordress pierwotnie był systemem blogowym, wykorzystywanym przez bloggerów na całym świecie. Z czasem jednak funkcjonalności systemu WordPress rozrosły się tak bardzo, że może on spokojnie być wykorzystywany do tworzenia i prowadzenia strony internetowej. WordPress jest stale rozwijany przez programistów, posiada mnóstwo wtyczek rozszerzających jego funkcjonalności, sporą bazę szablonów wyglądu i jest bezpłatny. Jednak najważniejsze w WordPress jest to, że jest on bardzo łatwo indeksowany przez wyszukiwarki internetowe. Strony oparte o WordPress są o wiele łatwiejsze w pozycjonowaniu niż strony na dedykowanych silnikach.

Zadbaj o odpowiednio długie i wartościowe treści w zakładkach

Wyszukiwarka Google uważa stronę, która ma poniżej 300 słów za mało wartościową. Warto zatem, tworząc treść na poszczególne podstrony, zadbać o to, aby długość tekstu zawierała przynajmniej 300 słów. Konieczne jest też zweryfikowanie jak długie treści na podstronach posiada konkurencja osiągająca wyniki, jakie firma zamierza osiągnąć. To jeden z najlepszych sposobów na dobranie odpowiedniej ilości treści na podstronach.

Rozważ prowadzenie bloga firmowego

Blog firmowy bardzo dobrze wspomaga pozycjonowanie strony internetowej. Każda strona ma kilka zakładek prezentujących firmę i zakres i usług. Nikt też nie chce wstawiać tam bardzo długich treści, bo i tak nikt by tego nie przeczytał. Blog działa zupełnie inaczej. Po pierwsze, można tworzyć artykuły o znacznie większej zawartości tekstu, po drugie, dzięki blogowaniu można pozycjonować stronę na znacznie więcej słów kluczowych. To sprawi, że ruch potencjalnych klientów na stronie również będzie większy.

W tym artykule dowiesz się skąd wziąć tematy artykułów na bloga: https://wlascicielfirmy.pl/skad-wziac-tematy-na-bloga-firmowego/

Uzupełniaj opisy stron dla wyszukiwarek

Wyszukiwarka internetowa, po wpisaniu odpowiedniej frazy (słowa kluczowego), wyświetla listę wyników. Wyniki te składają się z 3 elementów: adresu URL strony, tytułu i opisu. Wygląda to tak, jak na poniższym obrazku:

6 sposobów na poprawienie pozycji w wyszukiwarce

To na niebiesko jest tytułem, a to poniżej, na szaro, jest opisem. O wiele wyżej pozycjonowane są strony, które mają odpowiednio uzupełniony tytuł i opis zgodny z wytycznymi. Przyjmuje się, że tytuł nie powinien być dłuższy niż 60 znaków, licząc ze spacjami. Opis nie powinien być dłuższy niż 160 znaków ze spacjami. W innym wypadku zarówno tytuł, jak i opis, mogą zostać ucięte.

To bardzo ważne, aby dbać o uzupełnianie tych opisów zarówno dla wyszukiwarek, jak i dla mediów społecznościowych. Przy opisach dla mediów społecznościowych istnieje również konieczność wybrania obrazka, który będzie wyświetlać się, gdy strona będzie udostępniana w social mediach.

Na szczęście, WordPress posiada odpowiednie wtyczki, za pomocą których uzupełnianie tego jest bardzo łatwe. Dwie wtyczki, które warto rozważyć to All in One SEO oraz Yoast SEO. Ja osobiście korzystam z All in One SEO ale uważam, że Yoast SEO jest również dobrym rozwiązaniem. Kwestia przyzwyczajenia do wyglądu i sposobu obsługi.

Optymalizuj obrazki

Wyszukiwarki doceniają strony, które dbają o tak zwane „pozytywne odczucia użytkownika”. Są to wszelkie działania, mające na celu ułatwić użytkownikowi strony poruszanie się po niej. Składa się na nie również waga obrazków. Lekkie obrazki wczytują się szybko, obrazki zajmujące po kilka MB wyczytują się długo, co może drażnić użytkownika. Wyszukiwarka śledzi wagę obrazków na stronie i pozycjonuje wyżej te strony, które odpowiednio optymalizują obrazki. Należy zatem dbać o to, aby obrazki na stronie internetowej były jak najlżejsze i wczytywały się jak najszybciej. Istnieją wtyczki w WordPress, które będą automatycznie zmniejszać wagę obrazków.

Dodatkowo istnieje coś takiego, jak wyszukiwarka obrazków. Na stronie Google podczas wyszukiwania konkretnej frazy, można zdecydować gdzie chcemy szukać: wszędzie, w obrazkach, w wiadomościach, w filmach, na mapach itd.

Rocky Henry

Aby obrazek ze strony Internetowej wyświetlał się w wyszukiwarce obrazków pod odpowiednim słowem kluczowym, należy go odpowiednio opisać w znaczniku ALT (Tekst alternatywny). To również WordPress bardzo ułatwia. Wystarczy dodać obrazek do mediów, a następnie można go opisać.

optymalizacja obrazków

Dodaj stronę do wyszukiwarek i ich konsol administracyjnych

Aby strona wyświetlała się w wyszukiwarkach, należy ją tam najpierw dodać. W tym celu najlepiej założyć konto w konsolach administracyjnych głównych wyszukiwarek i dodać tam stronę internetową. Konsole administracyjne nie tylko pozwolą łatwiej dodać stronę do wyszukiwarek, ale też będą na bieżąco prezentować raporty oraz sugestie poprawek, jakie należy wprowadzić aby usprawnić wyniki.

Google Search Console: https://search.google.com/search-console/about

Bing Webmaster Tools: https://www.bing.com/webmasters/about

Należy pamiętać o tym, aby do konsoli dodać mapę strony internetowej. Jeżeli strona korzysta z wtyczek All in One SEO lub Yoast SEO, mapa strony tworzy się automatycznie i jest najczęściej dostępna pod adresem www.adrestwojejstronyxyz.pl/sitemap.xml

Podsumowanie

W artykule przedstawiłem 6 najpopularniejszych sposobów na to, jak można usprawnić pozycję strony w Google. Po ich uwzględnieniu, wyniki strony w wyszukiwarce z pewnością ulegną poprawie. Jeżeli masz więcej pytań lub potrzebujesz wsparcia w działaniach marketingowych, zapraszam do kontaktu: https://rockyhenry.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *